[:pl]

Najczęstsze pytania

Tutaj zebrane są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Jeśli nie odnajdziesz interesującej Cię kwestii, możesz w każdej chwili do mnie napisać: anna@theperfectmoodboard.pl

Indywidualna Analiza Kolorystyczna to proces, który ma na celu zmierzenie naturalnej ludzkiej pigmentacji. Za pomocą zestawu 112 odpowiednio wyselekcjonowanych i skalibrowanych z paletami Sci\ART chust określam temperaturę Twojej naturalnej kolorystyki (ciepła, zimna, neutralna), jej zakres jasności/ciemności oraz intensywność pigmentacji. Tak zidentyfikowane parametry przekładają się na paletę kolorystyczną, która najpiękniej z Tobą harmonizuje. Powtarzanie tych właśnie kolorów w stroju, makijażu i kolorze włosów daje najbardziej spójny i naturalny efekt.

Wyglądasz lepiej – młodziej, zdrowiej, szczuplej i bardziej profesjonalnie.

Czujesz się pewniej i piękniej w swojej własnej skórze. Dostajesz komplementy i masz większą satysfakcję z własnego wyglądu.

Stajesz się mądrzejszym konsumentem – bierzesz stery w swoje ręce i kupujesz to, co naprawdę wygląda na Tobie dobrze, a nie to, co jest Ci dyktowane przez świat mody i przemysł odzieżowy.

Zakupy są o niebo prostsze – wchodzisz do sklepu i nawet nie zwracasz uwagi na ¾ rzeczy.

Popełniasz mniej błędów zakupowych, co przekłada się na mniej zwrotów, mniej zalegających w szafie nieużywanych rzeczy, mniej wyrzuconych do kosza szminek, a przez to więcej zaoszczędzonych pieniędzy.

Masz ubrania i kosmetyki, które idealnie pasują do Ciebie i są w doskonałej harmonii wobec siebie nawzajem.

Każde spodnie z Twojej garderoby pasują kolorystycznie do każdej koszuli. Skomponowanie szafy kapsułowej staje się proste i szybkie.

Mniej czasu poświęcasz na dobieranie rzeczy, stylizację i poranne dylematy co na siebie włożyć – masz przecież ważniejsze sprawy na głowie.

Twoja szafa i kosmetyczka stają się prostsze do zminimalizowania. Kiedy zobaczysz podczas IAK co robią Ci niektóre kolory, bez skrupułów wyeliminujesz je ze swojego życia.

Sezon, czy też inaczej Ton, jest to pojęcie określające kolorystkę o wybranych parametrach: temperaturze, pigmentacji i zakresie jasności/ciemności. Mówiąc prościej, kolorystyka może być a) ciepła/neutralna/zimna, b) nasycona intensywnie/średnio/przygaszona i c) ciemna/średnia/jasna.

Dla każdego Sezonu te parametry są nieco odmienne, dlatego kolory pomiędzy ich paletami kolorystycznymi nie powtarzają się. System 12 Blueprints, na którym pracuję wyszczególnia 12 Sezonów. 4 tak zwane Sezony Prawdziwe to Wiosna (True Spring), Lato (True Summer), Jesień (True Autumn) i Zima (True Winter). Pomiędzy nimi znajduje się 8 tak zwanych Sezonów Neutralnych: Intensywna Wiosna (Bright Spring), Jasna Wiosna (Light Spring), Jasne Lato (Light Summer), Zgaszone Lato (Soft Summer), Zgaszona Jesień (Soft Autumn), Ciemna Jesień (Dark Autumn), Ciemna Zima (Dark Winter), Intensywna Zima (Bright Winter).

Ludzkie oko najlepiej postrzega kolory przez porównanie. Dlatego proces analizy kolorystycznej sprowadza się do porównywania chust w różnych kolorach w stosunku do naturalnej pigmentacji klienta. Kiedy siadasz przed lustrem ja staję za Tobą i zmieniam chusty, przesuwając je pod Twoją brodą. Nie martw się, na początku wyjaśniam co i jak będziemy obserwować, a w trakcie tłumaczę reakcje, które widzimy w lustrze. Zależy mi na tym, byś zrozumiał/a jak dochodzimy do Twojego Sezonu i zobaczył/a dlaczego warto jego kolorów używać.

Zaczynamy od 4 Chust Kluczowych, które reprezentują najbardziej charakterystyczne kolory Zimy, Wiosny, Lata i Jesieni. Na tym etapie przede wszystkim uczymy się Twojej twarzy i tego jak reaguje na kolory – nie podejmujemy jeszcz żadnych decyzji co do Sezonu.

Następny etap to analiza z użyciem 4 zestawów chust (po 5 kolorów w każdym) należących do Prawdziwych Sezonów, czyli: Prawdziwej Zimy, Prawdziwej Wiosny, Prawdziwego Lata i Prawdziwej Jesieni. Za każdym razem porównujemy do siebie 2 Sezony i obserwujemy który z nich jest lepszy – tu już możemy (choć nie musimy) zacząć elminację mniej korzystnych opcji.

W dalszej kolejności koncentrujemy się na zawężeniu tylko jednego parametru Twojej pigmentacji, czyli temperatury. Za pomocą 4 zestawów po 4 chusty w różnych wersjach czerwieni próbujemy określić czy Twój podton (undetone) jest ciepły (warm), ciepły neutralnie (warm neutral), chłodny neutralnie (cool neutral) lub zimny (cool). Eliminujemy najgorszą opcję.

Pozostała część analizy poświęcona jest porównywaniu chust (5 kolorów w każdym zestawie) Sezonów, które w żaden sposób do tej pory nie zostały wyeliminowane. Każde porównanie to zestawienie ze sobą 2 Sezonów i eliminacja 1 z nich, aż do momentu gdy zostanie nam tylko jeden Sezon, ten najlepszy.

Jak widzisz, proces analizy jest dokładny i przez to dość długi. Zwykle sama analiza trwa około 2-3 godzin, ale może i więcej. Do tego poświęcam trochę czasu na wytłumaczenie teorii, rozmowę o cechach charakterystycznych Twojego Sezonu, ćwiczenia z harmonizacji próbników kolorystycznych, dobór kolorów makijażu i Twoje pytania. Na całe spotkanie najlepiej więc założyć około 3-4 godzin, ale postaraj się nie planować nic zaraz po, na wypadek gdyby się przedłużyło (w przypadku mojej pierwszej analizy 12B trwało 5 godzin!). Moim celem jest dać Ci wiedzę i narzędzia, by ją odpowiednio wykorzystać – szkoda by było w pośpiechu kończyć i zostawiać Cię z poczuciem niedosytu lub zagubienia.

Proszę zajrzyj do sekcji OFERTA -> KOLOR.

Gotówką podczas naszego spotkania lub przelewem bankowym najpóźniej 3 dni przed. Jest też dostępna opcja PayPal dla płatności zagranicznych.
Nie mam obecnie możliwości przyjmowania płatności kartą kredytową.

Szczegółowe informacje znajdziesz w opisach poszególnych usług tutaj: OFERTA -> KOLOR.

W systemie 12 Blueprints najważniejszym aspektem jest skóra – to ona zajmuje największą powierzchnię naszego ciała i najbardziej reaguje na otaczające ją kolory. W procesie analizy dążymy do wybrania palety kolorystycznej, przy której Twoja cera wyglądać będzie najbardziej świeżo, zdrowo i młodo. Kolor włosów i oczu ma znaczenie drugorzędne i nie decyduje o przypisaniu do Sezonu – każdy Ton może mieć każdy kolor oczu i włosów.

Do analizy metodą 12B używane jest oświetlenie pełnospektralne, czyli zbliżone do naturalnego światła słonecznego. Dlaczego to jest ważne? Światło słoneczne (i żarówki pełnospektralne) obejmuje pełny zakres fal światła pozwalający na dokładniejsze odwzorowanie barw rzeczywistych, czego zwykłe oświetlenie sztuczne nie zapewnia. Jeśli zdarzyło Ci się kiedy kupić coś, a następnie wyjść ze sklepu i spostrzec, że w świetle dziennym ma zupełnie inny kolor, to na pewno wiesz o czym mówię.

Aby wyeliminować niepotrzebne bodźce kolorystyczne, które mogłyby wpłynąć na rezultat analizy – chcemy skupić się na Twojej twarzy i jej reakcjach w stosunku do chust. Studio pomalowane jest na neutralny szary kolor, podczas analizy ja mam na sobie neutralnie szare okrycie, a Ty szarą pelerynę i chustę przykrywającą włosy.

W moim studio na północnych przedmieściach Łodzi. Obecnie pracuję na pełen etap w dużej międzynarodowej firmie, więc analiza kolorystyczna możliwa jest od poniedziałku do piątku tylko wieczorami lub w weekendy. Proszę skontaktuj się ze mną, by uzgodnić najbardziej odpowiedni dzień i godzinę.

Jeśli nie możesz przyjechać do Łodzi proszę napisz do mnie – może znajdziemy sposób, by zorganizować analizę bliżej Twojego miejsca zamieszkania.

Proszę nie wysyłaj mi zdjęć. Nie robię analizy kolorystycznej na podstawie fotografii, gdyż nie wierzę w dużą skuteczność tej metody. Jest wiele czynników, których nie możemy odpowiednio skalibrować: neutralne tło, oświetlenie, parametry kolorystyczne materiałów, które masz w domu, itd. Poza tym, obrazy, które bym od Ciebie dostała byłyby już przefiltrowane przez kilka urządzeń, a przez to ich kolorystyka nieco zniekształcona w stosunku do oryginału. Czy zdjęcia osób, które znasz w 100% oddają to, jak one wyglądają w rzeczywistości? Czy kupiłaś/łeś kiedyś coś przez internet, a po otworzeniu paczki okazało się, że to nie do końca wygląda tak jak się spodziewałaś/łeś? Mam nadzieję, że rozumiesz mój punkt widzenia.

Przede wszystkim pamiętaj o braku makijażu. Zero. Nawet tuszu do rzęs czy kremu bb. Rozumiem, że możesz się czuć z tym niekomfortowo, ale chciałabym, żebyś zrozumiała, że naszym celem jest prawidłowe rozszyfrowanie Twojego Sezonu. Dlatego chcemy analizować Twoją naturalną pigmentację, a nie Twoich kosmetyków. Możesz wziąć ze sobą swoją kosmetyczkę i umalować się jak skończymy.

Oprócz makijażu, proszę zrezygnuj też z samoopalacza i wizyty z bardzo świeżą opalenizną (odczekaj kilka dni, by ewentualne zaczerwienienie ustąpiło).

Ubierz się tak, żeby było nam wygodnie zakładać i przekładać chusty wokół Twojej szyi – grube golfy czy kaptury mogą nie być najlepszym pomysłem.

Proszę nie zakładaj szkieł kontaktowych i jeśli to możliwe biżuterii (mam tu na myśli ozdoby uszu, nosa, warg i brwi).

Nie spędzaj zbyt wiele czasu na układaniu włosów – będą spięte/związane i przykryte podczas analizy.

Mam kota. Jeśli masz alergię, proszę daj mi o tym znać wcześniej. Zaaranżuję nasze spotkanie tak, byś nie miał/a z nim styczności.

Zachęcam do zabrania kilku sztuk odzieży i kosmetyków kolorowych. Po poznaniu Twojego Sezonu będziemy je mogli wspólnie przeanalizować i sprawdzić jak harmonizują z Twoją paletą. Te które będą pasować będą dla Ciebie świetnym odnośnikiem do samodzielnej harmonizacji w domu.

Spędzimy razem kilka godzin, więc jeśli chcesz możesz wziąć ze sobą coś do picia lub przegryzienia.

Przyda się też notes, jeśli obawiasz się, że szybko uleci część informacji.

Nie. Możesz zrobić kilka zdjęć, ale nie zgadzam się na filmowanie analizy.

Tak. Zabierz ze sobą kogoś z rodziny lub przyjaciół, jeśli czujesz, że ta osoba obiektywnie i szczerze wyrazi swoją opinię na temat tego jak wyglądasz. Niestety, nie będę mogła przyjąć więcej niż 1 lub 2 osoby towarzyszące.
Jeśli planujesz wziąć ze sobą małe dziecko, proszę poinformuj mnie o tym wcześniej, żebyśmy mogli uzgodnić czy i jak będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednią opiekę i uwagę.

Bardzo proszę o nieprzyprowadzanie zwierząt.

Czy chcemy tego, czy nie, pierwsze wrażenie ma znaczenie. Ludzie wyciągają wnioski i budują opinie o innych na podstawie tego, jak oni się ubierają. Analiza kolorystyczna jest dla każdego, niezależnie od płci i wieku, kto pragnie pozytywnych zmian w swoim wyglądzie. Jeśli chcesz poprawić swój wizerunek biznesowy, wyglądać bardziej profesjonalnie na spotkaniach z klientami, zrobić dobre wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej lub pozbyć się połowy swoich rzeczy i zbudować szafę kapsułową – nie wahaj się, analiza to świetna inwestycja, która da Ci narzędzia do zarządzania swoim wizerunkiem przez lata.

Nasza naturalna kolorystyka stabilizuje się pod koniec okresu dojrzewania, dlatego najlepiej poddać się analizie kolorystycznej dopiero po jego przejściu. Oczywiście można to też zrobić wcześniej, ale należy liczyć się z tym, że w kolejnych latach pigmentacja może się jeszcze nieco zmienić i analizę dobrze będzie powtórzyć.

Mówi się też, że nasza kolorystyka nieznacznie się ochładza z wiekiem, za czego oznakę podaje się siwienie włosów. Do tej pory nie spotkałam się z udokumentowanym przykładem takiej zmiany Sezonu w systemie 12 Blueprints, gdyż bierzemy w nim przede wszystkim pod uwagę skórę i jej podton (undertone), który nie zmienia się z wiekiem. Może to mieć jednak znaczenie w przypadku innych systemów analizy kolorystycznej, w których kolor włosów decyduje bezpośrednio o przypisaniu do Sezonu.

Na początek spróbuj. Daj swojemu Sezonowi szansę przez parę miesięcy. Zobacz co masz już w szafie w swoich kolorach. Ponoś je i zobacz jak się w nich czujesz. Zwróć uwagę na to, jak reagują ludzie wokół Ciebie. Wypróbuj nową szminkę lub krawat w kolorach Twojego Sezonu.

Pytaj. Pisz do mnie, umów się na dodatkowe konsultacje. Spróbujemy rozszyfrować co nie gra i jak lepiej spersonalizować wykorzystanie Twojej palety.

Jeśli nadal będziesz czuć, że to w ogóle nie to i te kolory nie pasują do Ciebie, daj mi znać. Powtórzymy analizę bezpłatnie.

Krótka odpowiedź brzmi: nie, nie w 100%. Dzięki użyciu w studio oświetlenia zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wyeliminowaniu mogących wpłynąć na analizę innych bodźców kolorystycznych (tło oraz okrycia klienta i analityczki) oraz czynników utrudniających właściwe rozpoznanie Sezonu (makijaż, analiza ze zdjęć) margines błędu jest drastycznie zredukowany. Nadal jednak pozostaje czynnik ludzki, który odpowiednio przeszkolony musi właściwie odczytać i zinterpretować zależności pomiędzy twarzą klienta a chustami.

[:en]

Frequently Asked Questions

Here you can find aswers to the most frequently asked questions. If you can not find what you are looking for, please feel free to contact me: anna@theperfectmoodboard.pl

Personal Color Analysis is a process of measuring human natural pigmentation. Using a set of 112 drapes, carefully selected and calibrated with Sci\ART palettes, I measure temperature of your natural coloring (warm, neutral, cool), its lightness/darkness range and intensity of pigmentation. Parameters identified this way are translated into a color palette that harmonizes with you in the most beautiful way. Repeating these colors in clothing, makeup and hair color gives your look the most natural and appealing effect.

You look better – younger, healthier, slimmer and more professional.

You feel more confident and beautiful in your own skin. You get compliments and are more satisfied with the way you look.

You become a smarter consumer – you take over your own image and buy things that really look good on you, not the ones that fashion industry wants you to buy.

Saves you time and effort when shopping – you are able to ignore clothing in colors that does not enhance your natural beauty.

You make less shopping mistakes, which translates into less returns, less unused clothes at the bottom of your closet, less lipsticks put in trash – therefore saving you money.

You purchase clothes and cosmetics that are perfect for you and fully harmonize together.

Every piece of your clothing perfectly works with the others – composing a capsule wardrobe is simplified and quick.

You spend less time on arranging ‘looks’ and morning clothing dilemmas are eliminated – I am sure you have more important things on your “to do” list.

Your closet and makeup bag become easy to purge once you see during your PCA what some colors do to you, you will unscrupulously eliminate them from your life.

Season, or Tone, is a term describing coloring with certain parameters: hue, chroma and value. In other words, coloring can be a) warm/neutral/cool, b) bright/medium/soft and c) dark/medium/light.

These parameters are slightly different for every Season, therefore colors of their palettes do not overlap. 12 Blueprints system that I use distinguishes 12 Seasons. 4 so called True Seasons are True Spring, True Summer, True Autumn and True Winter. There are 8 so called Neutral Seasons between them: Bright Spring, Light Spring, Light Summer, Soft Summer, Soft Autumn, Dark Autumn, Dark Winter, Bright Winter.

Human eye recognizes colors best by comparison. That is why color analysis process involves comparison of drapes in different colors to the natural pigmentation of a client. When you sit in front of the mirror I stand behind you and change drapes under your face. Do not worry, at the beginning I clarify what exactly we are going to look at and during the analysis I explain what we see happening in the mirror. I want you to understand how we get to your best Season and see with your own eyes the benefits of using these colors.

We start with 4 Key Drapes which represent the most characteristic colors of Winter, Spring, Summer and Autumn. At this stage we study your face and learn how it reacts to colors – no Seasons decisions yet.

The next stage is about the True Seasons. I use 4 sets of drapes (5 colors each) belonging to True Winter, True Spring, True Summer and True Autumn. Every time we compare 2 Seasons and decide which one is better – we might (but don’t have to) start eliminating less flattering ones at this point.

In the next step we concentrate on narrowing down only one parameter of your pigmentation – hue (temperature). With 4 sets of 4 drapes in different versions of red we try to identify if your undertone is warm, warm neutral, cool neutral or cool. The worst option is eliminated.

The rest of the analysis is about comparing drapes (5 colors in each set) of all the Seasons that have not been eliminated in any way so far. Every comparison involves looking at 2 Seasons and eliminating 1 of them until we are left with only 1 Season – the best one.

As you can see, the analysis process is thorough and therefore time consuming, it typically takes about 2-3 hours. I addition, I spend some time on the theory, discussion about the characteristics of your Season, color palettes harmonizing, makeup and your questions. It is good to assume 3-4 hours for the session but please try not to plan anything right after, in case it takes a little longer (it was 5 hours in case of my first 12B analysis!). My goal is to give you the knowledge and the tools to improve your life – I would regret if we had to wrap up in a hurry leaving you confused and with unanswered questions.

With cash when you come for the analysis or via bank transfer at least 3 days before. PayPal option is available for international payments.
Currently I do not accept credit card payments.

Skin is the most important factor in 12 Blueprints system – it is the biggest and the most color reactive surface of your body. The aim of the PCA is to find the color palette that makes your skin look the healthiest, the freshest and the youngest. Hair and eye color are secondary factors and they do not determine your Season – every Tone can have every eye and hair color.

For the purpose of 12B analysis we use full spectrum lighting, i.e. very similar to natural sunlight. Why is it important? Natural light (and full spectrum bulbs) includes full range of light waves, which allows for more accurate perception of color. This can not be achieved with regular artificial light. If you ever had bought something and then realized that it had a different color in daylight, than in the store, then you probably know what I mean.

Aby wyeliminować niepotrzebne bodźce kolorystyczne, które mogłyby wpłynąć na rezultat analizy – chcemy skupić się na Twojej twarzy i jej reakcjach w stosunku do chust. Studio pomalowane jest na neutralny szary kolor, podczas analizy ja mam na sobie neutralnie szare okrycie, a Ty szarą pelerynę i chustę przykrywającą włosy.

In my studio in the northern suburbs of Lodz. I currently work for a large international company so PCA appointments are only possible in the evenings Monday to Friday or on the weekends. Please contact me to find the best day and time for you.

If you can not come to Lodz, please contact me – perhaps we can find a way to arrange a PCA closer to your home town.

Please do not send me pictures. I do not do color analysis from pictures because I do not believe this method to be very effective. There are some factors that can not be calibrated properly remotely: neutral environment, lighting, color parameters of the materials you use for self-draping at home, etc. Besides, pictures would be filtered by a few devices and as a result their coloring slightly altered in comparison to the original. Are pictures of the people you know look 100% the same way as they do in reality? Have you ever ordered something online and when you opened the package you realized it did not look like you had expected? I hope that you understand my position.

First of all, please remember to not wear any makeup. None. Not even mascara or bb cream. I understand that you might feel uncomfortable. But please understand that our goal is to identify your Season properly. To achieve this we want to analyze your natural pigmentation, not your cosmetics. You can bring your makeup bag with you and apply it when we finish.

Apart from makeup, please avoid self-tanner and coming to the appointment with very fresh tan (wait a few days for redness and irritation to disappear).

Plan to wear clothes which would not make it difficult when we change drapes around your neck – heavy turtlenecks or hoods may not be a good idea.

Please do not wear contact lenses nor jewelry if possible (this includes ear, nose, eyebrow and lip piercing jewelry).

Do not spend too much time doing your hair – it will be tied and covered during the analysis.

I have a cat. If you are allergic, please let me know upfront. I will arrange our meeting in a way that you do not have to meet him.

I encourage you to take a few clothes and color cosmetics with you. When we get to know your Season, we will analyze them to see how they harmonize with your color palette. The matching ones will be a great reference point for your swatching at home later.

We spend a few hours together so you can bring something to drink or a snack.

A notebook might be useful if you are concerned about forgetting some of the information.

No. You can take a few pictures but I do not consent to filming.

Yes. You can bring a family member or a friend if you feel this person objectively and honestly can provide you feedback about the way you look. Unfortunately, I am not able to host more than 1 or 2 people.

If you plan to take a young child with you, please contact me upfront to discuss if and how s/he can receive proper care and attention during the appointment.

Please do not bring any animals with you.

You can not argue the fact that first impression matters. People draw conclusions (right or wrong) and form opinions about others based on the way they dress. Color analysis is for everyone, no matter the gender and age, who wants positive changes in the way s/he looks. If you want to improve your business image, look more professional when meeting customers, make a good impression in an interview or get rid of half of your clothes and build a capsule wardrobe – do not hesitate, color analysis is an invaluable investment, which gives you tools to master your image for many years.

We set in our natural coloring when we reach adolescence, so it is best to have your PCA after you come of age. Of course you can have it done earlier, but you should take into account potential further changes of your pigmentation and the need to have analysis repeated.

It is said that our coloring cools down a little bit when we age, gray hair being an example. So far I have not seen a change like this documented in 12 Blueprints system. 12B focuses on skin and its undertone, which do not change with age. However, it may matter in those color analysis systems where hair color determines a Season.

Please be open, try and give your Season a chance for a couple of months. Check what you have already got in these colors in your closet. Wear them for a while and notice how you feel. Pay attention to how others react. Try a new lipstick or a tie in your seasonal palette.

Ask questions. E-mail me. Make an appointment for additional consultation. We can figure out what does not work and how to personalize use of your palette.

If you still feel that it is completely wrong and these colors are not you, please let me know. We will repeat the analysis free of charge.

Short answer is: no, not 100%. Thanks to using full spectrum lights, elimination of color distractions that can influence analysis (background, covers of both client and analyst) and barriers to the correct result (makeup, analysis from pictures), margin of error is dramatically reduced. There is still a human factor though, which properly trained, has to correctly read and interpret interactions between a face and the drapes.

[:]